T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
AĞRI AHMED-İ HANİ HAVALİMANI

​​​​​​

Seyrüsefer Hizmetleri


Seyrüsefer Hizmetleri


        Seyrüsefer hizmetleri Hava Trafik Kontrol (ATC) (Radarsız Yaklaşma, Kule) ve AIM (Havacılık Bilgi Yönetimi) üniteleri tarafından yürütülmektedir. 

ATC:

        Ağrı Hava Alanı Hava Trafik Kontrol Ünitesi Meydan Referans Noktası (ARP) merkez olmak üzere  15 NM yarıçapında FL190 limitlerindeki CTR hava sahasında, radarsız yaklaşma ve kule hizmetleri verilmektedir. 4 kişilik ekipten oluşan Hava Trafik Kontrolörü kadrosu ile hizmet verilmektedir.

        16 pisti için VOR/DME, NDB/DME, VOR, NDB ve Visual yaklaşma yapılmaktadır. 34 pisti için, coğrafi şartlardan dolayı direk yaklaşma yapılamadığından bu piste turlu yaklaşma yapılmaktadır. 16 pisti için ILS sistemi çalışmaları devam etmektedir. ARI VOR/NDB/DME istasyonu 24 saat hizmet vermektedir.  AWOS çalışmaları devam etmektedir.

AIM 

        AIM’in görevi Uluslararası Hava Seyrüseferinin güven, düzen ve verimliliğini artırmak için gerekli bilgi akışını sağlamaktır. AIM, uçuş plan bilgilerini format, içerik, izlenecek yol, saha, uçuş seviyesi ve iniş havaalanı  ve FPL dağıtım adresleri yönünden inceler, zamanında adresler ve AFTN devresi üzerinden gönderir. Uçuş emniyet mesajlarının (DEP, ARR, DIV, CHG, CNL, DLA)  ilgili tüm adreslere zamanında dağıtımını ve takibini yapar. Birime ulaşan Uçak Tescil, Uçuş Açma/Kapama ve SHGM talimatlarını dosyalar, uçuşlarda dikkate alır. Yayınlanacak NOTAM’a esas bilgileri bağlı bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa NOTAM Ofise  bildirir. Doğru ve tam olarak yayınlanıp yayınlanmadığını ve sonucunu takip eder, bunları dosyalar, pilot brifingi için hazır bulundurur. SAR (Search and Resque ) harekatını gerektiren durumlarda tüm bilgileri bulunduğu FIR’dan sorumlu Esenboğa FIC birimindeki RCC’ye (Resque Co-ordination Center ) bildirir, alacağı talimata göre hareket eder.

        AIM personeli bu hizmetleri gerçekleştirirken ATC ve yer hizmeti veren şirketle koordineli olarak çalışır.

  

       

 

 

 

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü