T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
AĞRI AHMED-İ HANİ HAVALİMANI

​​​​​​

Havalimanı Tarihçesi


Havalimanı Tarihçesi


Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, Ağrı İlinin 8,5 km. güneyinde yaklaşık 1.500.000 m² alan üzerine 1994 yılında yapılmıştır. Ağrı Valiliği İl Özel İdaresi ve DLHİ Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilip, Ağrı Valiliği İl Özel İdaresi ve mahalli hizmet kuruluşlarının desteği ile yapımı tamamlanarak DHMİ Genel Müdürlüğünün araç ve personel desteği ile 1997 yılında hizmete açılmıştır. Havalimanı açılışına müteakip DHMİ Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Ağrı  Ahmed-i Hani Havalimanı; pistinin büyük gövdeli uçakların seferlerine uygun olmaması, mevsimsel koşulların hava ulaşımını etkilemesi ve ihtiyaçlara tam olarak cevap verememesi gibi nedenlerle 2009 yılının ikinci çeyreğinde hava trafiğine kapatılarak yenileme ve tadilat işlerine başlanılmıştır.

Proje kapsamında Havalimanımızın, pisti 2000x30 m.’den 3000x45 m.’ye, Apron kapasitesi 2 uçaktan 5 uçağa, Terminal Kapasitesi 120.000 yolcu/yıl’dan 2.500.000 yolcu/yıl’a ve Havalimanı mücavir sahası 9.400.000 m²’ ye çıkarılarak bunlara ilave olarak ihtiyaçlara cevap vermeyen kule, Hizmet Binası ve Garajlar yıkılarak yenileri yapılacağı planlanmıştır.

İnşaat çalışmalarının ilk bölümü 2011 yılı başlarında bitirilerek Havalimanımız hava trafiğine açılmıştır. İnşaat çalışmalarının ilk bölümünde pistin uzatılması ve genişletilmesi için 16 ve 34 pist başı istikametlerinde kamulaştırma yapılarak inşaat çalışmalarına başlanılmıştır. Ocak 2011 itibari ile Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı pisti 3000 m.’ye uzatılmış 45 m.’ye genişletilmiş ve pistin her iki tarafına 7,5 m. genişliğinde banket yapılmıştır. 34 pist başında 90x120 m. 16 pist başında 190x120 m. RESA sahası (Pist Sonu Emniyet Alanı) inşaları tamamlanmıştır.Kule,Garaj Binası ve Teknik Blok’un inşaatları bitirilmiş olup,Havalimanımızın güvenliğini sağlamak adına havalimanı mücavir sahası sınırları tel örgü ile kapatılmıştır. Bununla birlikte 7 Mayıs 2015 tarihinde yeni terminal binamızın açılmasıyla birlikte havalimanımız tam kapasiteyle çalışmaktadır. Aynı zamanda Havalimanımızın adı Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı olarak değiştirildi.

Terminal binamızın açılmasıyla birlikte THY A.O Havalimanımıza haftada karşılıklı  7 sefer İstanbul, Anadolu Jet haftada karşılıklı  7 sefer Ankara ,Anadolu Jet Haftada 3 Sefer Karşılıklı İstanbul (Sabiha Gökçen) ve Pegasus Havayolları haftada 2  sefer karşılıklı İzmir olmak üzere  toplam 19 sefer düzenlenmektedir.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü